Szervezetállítás
MIT TUD A SZERVEZETÁLLÍTÁS MINT MÓDSZER NYÚJTANI?
„Megmutatja azt, ami van”. A szervezetállítás segítségével feltárhatók azok a rejtett folyamatok, amelyek a különféle szervezetek – így például vállalkozások – optimális működését befolyásolják.
A módszer egy olyan döntéstámogató eszköz, amellyel még a döntések – amely többek között lehet egy új projekt/program elindítása, egy új termék piacra dobása, egy új munkatárs felvétele, gyártás optimalizálása, vagy akár munkahelyi személyi kérdések – meghozatala előtt tesztelhetjük azok lehetséges jövőbeli hatásait. A módszert nagy sikerrel alkalmazták már többek között az IBM-nél, a Daimler-Crysler-nél vagy éppen a BMW-nél.
MIÉRT AJÁNLOM A SZERVEZETÁLLÍTÁS MÓDSZERÉT?
A klasszikus szervezetfejlesztési és üzleti tanácsadási szolgáltatások a legjobb igyekezet ellenére sem tudnak mindig eljutni a problémák valós okaihoz. Ezért ezek kitűnő kiegészítője lehet a szervezetállítás, amely a szervezetekben munkálkodó rejtett (jéghegy alatti) dinamikákra mutat rá.
A SZERVEZETÁLLÍTÁS ELMÉLETI HÁTTERE
A szervezetállítás egy rendszerszemléletű, megfigyelésen alapuló módszer, amelynek alapjait Bert Hellinger német terapeuta tette le. Ő elsősorban családi rendszerekkel dolgozott, ugyanakkor az általa kidolgozott elvek alapján és az ő ösztönzésére Gunthard Weber helyezte át a módszert szervezeti síkra mintegy 20 évvel ezelőtt. A szervezetállítás arra épít, hogy az egyes szervezetek tagjai össze vannak kötve egy információs mező által; a rendszerállítók ezt „mindentudó (morfogenetikus) mezőnek” nevezik.
MILYEN FŐBB LÉPÉSEKBŐL ÁLL EGY TIPIKUS SZERVEZETÁLLÍTÁS?
A szervezetállítás történhet egy szervezetfejlesztési és innovációs folyamatba ágyazottan (menedzsmentállítás), valamint akár egyszeri szervezetállításra is lehetőség nyílik.
1. Menedzsmentállítás
Ennek főbb lépései:
- szervezeti diagnózis: a szervezet állapotának felmérése abban segít, hogy pontosan feltárhatók legyenek azok a problémák, amelyek felállítása a szervezetet ténylegesen előre viszi és megtervezhető legyen a szükséges változási folyamat
- szervezetfejlesztés: a szervezetfejlesztési folyamat segít a szervezetállítások eredményeit azonnal az üzletmenetbe integrálni, így a változási folyamat gördülékenyebben tud megvalósulni
- rendszeres állítási műhelymunka: az egyes állítások rendszeres időközönként történnek. Az állítások egy szervezetfejlesztési/innovációs folyamatba ágyazottan valósulnak meg és az eredményei rögtön hasznosulnak a napi üzletmenetben. Mindig az aktuális üzleti témákat állítjuk fel.
2. Szervezetállítás alkalomszerűen
Ennek főbb lépései:
- Előzetes interjú: az interjú során az állításvezető kérésére az ügyfél megfogalmazza a problémát és az állítás célját; majd beazonosítjuk a rendszer azon elemeit, amelyeknek jelentőségük van. Ezt követően az állításvezető javaslatára az ügyfél kiválasztja a csoportból az egyes elemeket képviselő szereplőket (pl. stratégiai cél, célcsoport, projektötlet, piaci lehetőségek, jogszabályi változások stb.).
- Állítás: különböző módszer-specifikus technikákkal az állításvezető fokozatosan átalakítja kezdőképet az optimális megoldás irányába.
- Utólagos konzultáció: ennek keretén belül értelmezzük az állításon látottakat, valamint az utána bekövetkezett történéseket.
MILYEN TÉMÁKBAN TUD HATÉKONY SEGÍTSÉGET NYÚJTANI A SZERVEZETÁLLÍTÁS?
A szervezetállítás elsősorban vállalati döntések előkészítését szolgálja. Az alábbiaknak néhány rövid esettanulmányon keresztül mutatjuk be, hogy milyen kérdésekre kaphat választ egy szervezetállításon keresztül.
Eset 1: új osztály létrehozása
Egy vállalat egyik csoportvezetőjét előléptetik és felkérik, hogy hozzon létre egy új osztályt. Ezt a fejleményt más osztályok ellenkezéssel fogadják. Az ügyfél a csoportvezető. Egy szervezetállítás például az alábbiakat tisztázhatja:
- Milyen a kapcsolata a leendő osztályvezetőnek a többi osztályvezetővel?
- Hogyan oldja fel a leendő osztályvezető a felmerülő konfliktusokat?
- Az új osztály sikeres munkavégzéséhez milyen erőforrások és készségesek szükségesek?
Eset 2: gyártási munkamenet optimalizálása egy konkrét termék esetében
- Jelenleg optimális-e a munkamenet érdemes-e átalakítani?
- Milyen az egyes munkafázisok egymáshoz viszonyított hatékonysága?
- Hol szükséges-e változtatni a termelésen a nyereségesség érdekében?
- Szükség van-e személyi vagy logisztikai átalakításra?
- Szükséges-e bővítés vagy csökkentés az optimális működésre?
Eset 3: kiválasztás konkrét pozícióra
Egy pozíció betöltése előtt a következőket vizsgálhatjuk meg:
- Valóban szükséges felvenni az adott embert?
- Munkakör betöltéséhez szükséges készségek, képességek, tapasztalatok és tudás
- meghatározása, amelyek segítik az álláshirdetés kidolgozását, valamint a munkaköri leírás elkészítését;
- Jelöltek tesztelése: melyiknek milyen hatása lenne a szervezetre?
Eset 4: megvalósítás előtt álló projekt vizsgálata
A szervezetállítás során az alábbiakat vizsgálhatjuk:
- A projektgazda viszonya a projekthez és a többi érintett félhez;
- A projekt erősségei és gyenge pontjai;
- A makrogazdasági környezet hatásai a projektre;
- Az ügyfelek viszonyulása a projekthez.
Eset 5: csapatépítés
A szervezetállítás során az alábbiakat vizsgálhatjuk:
- A cég, iroda, üzem, részleg személyi konfliktusainak felderítése;
- A dolgozók képességüknek, tudásuknak megfelelő munkakörben való tevékenységének felderítése;
- Egy átszervezés hatékonyságának vizsgálata;
- A munka termelékenységének, gördülékenységének optimalizálása